Kdy vlastně začít stavět?

15.02.2020

"Tak co, pustíme se do toho letos, nebo až napřesrok?"

Časté dilema rodin, které má sice mnoho aspektů, ale z ekonomického hlediska velice jednoduchou odpověď. 

Zcela jistě - čím dříve, tím lépe!

Pro příklad lze uvést, že ještě roce 2016 byla nejlevnější hypotéka za 1,77 %. Poté se trh odrazil ode dna. O dva roky později, tedy v roce 2018 sazby hypoték vzrostly o víc než 1 %. Aktuálně tehdy došel vývoj úrokových sazeb hypoték na 2,91 %.

ČNB vstupuje do tohoto procesu a tak akreditované banky nějak reagovat musí. V rámci konkurenčního boje sice drží nabídku hypoték v co nejnižší cenové hladině, ale nic to nemění na skutečnosti, že hypotéky plíživě zdražují a jen těžko lze očekávat pokles jejich ceny a pokud ano, tak bude jen dočasný aby se velmi záhy vrátil na původní hodnotu a posléze jí nejspíš i překročil.

V současné době, resp. od 1.10.2018 obecně platí, že výše hypotečního úvěru nesmí přesáhnout devítinásobek čistého ročního příjmu. Samotná měsíční splátka úvěru by pak neměla představovat více než 45 % čistého měsíčního výdělku. Toto platí pro součet příjmu všech žadatelů o hypoteční úvěr. To je jedna věc, která limituje možnosti žadatelů.

Druhou věcí je tzv. "LTV" (Loan to value) - jinými slovy - spoluúčast na  celkové výši úvěru. Banky tedy oproti dobám minulým požadují deklaraci vlastních prostředků. Obvykle ve výši 20% z požadované částky. Pokud např. požaduje žadatel od banky pro svůj záměr 4.000.000 Kč, musí někde "vyštrachat" 800.000 Kč a to není málo, v tom asi většina klientů (včetně potencionálních) bude s tímto tvrzením souhlasit. 

Tuto částku lze suplovat dodatečným zajištěním jinou nemovitostí - vlastní, či osob blízkých a výjimečně jiných osob. V takovém případě klient jistí svojí hypotéku pozemkem, budoucí nemovitostí a další nemovitostí. Výše zástavy na další nemovitosti  je stanovena "pouze" částkou do plné výše úvěru. Nikoliv každý má však k dispozici "další nemovitost".

Intervence, nařízení, zákony přichází mnohdy "ze dne na den" a tak pro dnešní dobu - v tomto ohledu - platí spíše, že "lepší už to asi nebude", což může vést i k předpokladu, že postupně dojde k dalšímu zpřísnění podmínek a zcela jistě nelze vyloučit (a je lépe to předpokládat!!!) další zvýšení úrokových sazeb hypoték.

Pak je tu inflace...

...a v neposlední řadě i nárůst vstupů pro zhotovitele. Materiál, PHM, cena práce apod.


Kdo, když ne my a kdy, když ne teď?

RENTA TREND s.r.o. - www.rentatrend.cz